Kiegészítő elemek a hidraulikus rendszerekben
A hidraulikus rendszerek számos kiegészítő elemet igényelnek, amelyek nélkülözhetetlenek a működésükhöz, bár ezek az elemek közvetlenül nem befolyásolják a rendszer elvi működését. Az alábbiakban részletesen áttekintjük a hidraulika tartályokat, csővezetékeket, szűrőket és hűtő-fűtő berendezéseket, amelyek mind hozzájárulnak a hidraulikus rendszerek megbízható és hatékony működéséhez.
Hidraulika tartály
A hidraulika tartályok alapvető szerepet játszanak a hidraulikus rendszerekben, mivel tárolják a szükséges munkafolyadékot és kiegyenlítik a rendszer térfogat-ingadozásait. A tartályok anyaga általában acéllemezből hegesztett vagy könnyűfémből öntött, és a külső felületük sima vagy bordázott a jobb hőátadás érdekében. A belső tér általában válaszfallal két részre oszlik: szívó- és visszafolyó térre. Ez az elválasztás biztosítja, hogy a munkafolyadék intenzívebb áramlásra kényszerüljön, növelve a hűtőhatást és megakadályozva a folyadéklengést.
A hidraulika tartályok több kiegészítő elemmel is rendelkeznek, mint például szellőzőnyílás, légszűrő, munkafolyadék-szűrő, szintjelző, olajleeresztő és hőmérséklet-mérő. Esetenként a teljes hidraulikus egységet a tartállyal integráltan alakítják ki, ezeket tápegységeknek nevezik. A tartály geometriai méreteit úgy kell megválasztani, hogy az adott térfogathoz a maximális felület tartozzon, ez biztosítja a hő hatékony elvezetését.
Csővezetékek
A hidraulikus rendszerekben a körfolyam elemeit merev és hajlékony csővezetékek kapcsolják össze. A merev vezetékek jó minőségű acélból készülnek, varrat nélküli csövekből. Az elágazásokhoz és csatlakozásokhoz menetes csatlakozókat használnak, amelyek gyors és biztonságos kötéseket biztosítanak.
A hajlékony csővezetékeket, vagy hidraulika tömlőket az egymáshoz képest relatív elmozdulást végző elemek összekötésére használják. A tömlők fala többrétegű, a belső és külső réteg olajálló gumiból vagy műanyagból készül, a nyomástartománynak megfelelően egy- vagy többrétegű, műanyag- vagy fémszövet-erősítéssel. A tömlők minimális hajlítási sugara az átmérőtől függően meghatározott, és csavarásra nem vehetők igénybe.
A hidraulikus csőkötések mechanikai kötést és hidraulikai tömítést biztosítanak. A fém "vágógyűrűs" megoldás a legelterjedtebb, amely több vágó éllel és szorítónyomaték jelző deformálódó elemmel is rendelkezhet. A csöveket a terhelés alapján lehet katalógusból kiválasztani, ahol a veszteség jellemzők is megtalálhatók.
Hidraulikus szűrők
A hidraulikus rendszerekben több olyan elem is található, amelynek átömlési keresztmetszete kicsi, és az áramló folyadékba bekerülő szennyeződések eltömíthetik ezeket a keresztmetszeteket, súlyos üzemzavarokat okozva. A szennyeződések lehetnek folyékonyak, gáz halmazállapotúak vagy szilárdak. A szilárd szennyeződések, különösen az 5-15 μm átmérőjű szemcsék, jelentős károkat okozhatnak, ezért szűrők alkalmazása szükséges.
A szűrők szűrési finomságát a szűrő által visszatartott szennyeződések mérete alapján osztályozzuk. A mechanikus szűrők felületi, mély és lemezes szűrők lehetnek, míg a mágneses szűrők permanens mágnest használnak a mágnesezhető szemcsék eltávolítására. A kombinált szűrők mindkét alap szerkezeti kivitelt egy házban valósítják meg.
A szűrési finomság jellemzésére az abszolút és névleges szűrési finomság fogalmakat használják, valamint a leválasztási fokot. A szűrőbetétekre a gyártók adják meg ezeket a mutatókat, és a szűrési finomságot a legkényesebb elemre vonatkozó előírás határozza meg.
Hűtő-fűtő berendezések
A hidraulikus energiaátvitel és vezérlések során jelentős mennyiségű hő keletkezik, különösen a fojtásos vezérlés esetén. Ritkább esetben a hideg okozhat problémát, például téli üzem kezdetén vagy sarkkörökön belül üzemelő gépeknél. A hőmérséklet szabályozására temperáló berendezéseket használnak.
A fűtést speciális esetekben a hő termelő folyamatok kihasználásával végzik, például repülőgépek hajtóműveiben kialakított hőcserélőkkel. Általában villamos fűtőegységeket vagy meleg víz hőcserélőket használnak. A hűtőberendezések víz- vagy léghűtésűek lehetnek, és a teljesítményveszteség miatt keletkező hőt a környezetbe továbbítják. A túlmelegedés különösen ásványolaj bázisú hidraulika olajak esetén nem kívánatos, mivel 80 °C felett minden további 10 °C hőmérsékletemelkedés felezi az olaj élettartamát.
Összegzés
A hidraulikus rendszerek hatékony működéséhez nélkülözhetetlenek a kiegészítő elemek, mint a hidraulika tartályok, csővezetékek, szűrők és hűtő-fűtő berendezések. Ezek az elemek biztosítják a rendszer megbízható és hatékony működését, védik a rendszert a szennyeződésektől és hőmérsékletváltozásoktól, valamint biztosítják a szükséges munkafolyadék tárolását és áramlását. Az optimális működés érdekében ezeknek az elemeknek a megfelelő kiválasztása és karbantartása elengedhetetlen.