
Hidraulika szabványok: Mit jelent a DKOL, BSP és a többi?
A hidraulikus rendszerekben rengeteg alkatrész dolgozik együtt: csövek, csatlakozók, tömlők, szelepek. Ahhoz, hogy ezek jól illeszkedjenek és ne szivárogjanak, egységes szabályok – vagyis szabványok – szükségesek. Ezek a szabványok meghatározzák, hogy milyen méretű, formájú és menetű legyen egy csatlakozó, hogy minden tökéletesen passzoljon. Ha rossz szabványt használsz, előbb-utóbb baj lesz: szivárgás, nyomásvesztés vagy akár komolyabb meghibásodás. Nézzük meg a leggyakoribb hidraulika szabványokat, hogy tudd, mire figyelj!
Hidraulika szabványok: Mit jelent a DKOL, BSP és a többiek?
A leggyakoribb hidraulika szabványok
-
DKOL/DKOS (DIN 24°)
- Ez a német DIN szabvány része, és nálunk is nagyon elterjedt, főleg Európában. A DKOL a könnyű, a DKOS a nehéz kivitelre utal a különbség a falvastagságban és a nyomástűrésben van. Mindkettőnek 24 fokos kúpos vége van, ami szorosan illeszkedik a csatlakozóhoz. Leginkább metrikus menetük van (pl. M22x1.5), és gyakran használják gépekben, például traktorokban vagy ipari berendezésekben. Ha ilyet választasz, figyelj a pontos méretre mert bár a legtöbb esetben a kúpon van O-gyűrű, de legfőbb tömítési feladatot maga a 24°-os szügű kúppalást végzi. Az O-gyűrű a legtöbb esetben egy extra tömítési biztonságot ad.
-
BSP (British Standard Pipe)
- Angol szabvány, amit világszerte ismernek. A BSP-nek két típusa van: a párhuzamos (BSPP) és a kúpos (BSPT). A menet általában hüvelykben van megadva, például G1/4 vagy R3/8. A BSPP-nél a tömítést egy alátét vagy O-gyűrű adja, míg a BSPT a kúp alakjával zár. Nagyon népszerű az angol gépekben, de nálunk is sokszor találkozol vele. Vigyázz, mert a BSPT-t néha összekeverik az amerikai NPT-vel. A menetük hasonló, de nem cserélhetők fel!
-
JIC (37° kúp)
- Az amerikai JIC (Joint Industry Council) szabvány 37 fokos kúpos véggel készül. A menet UNF (Unified National Fine), tehát hüvelykes, például 7/16-20. Nagy előnye, hogy jól bírja a magas nyomást és a rezgést, ezért sokszor használják mobil gépekben, például markolókban vagy teherautókban. A JIC-nél a kúp pontos illeszkedése a lényeg, így nem kell plusz tömítés, de ha nem stimmel a szög, szivárogni fog.
-
NPT (National Pipe Thread)
- Ez is amerikai szabvány, de kúpos menetű (NPTF a száraz tömítésű változata). A menet él szöge 60 fok (ezzel szemben a BSP menetek élszöge 55°) és hüvelykes méretekben adják meg, például 1/2-14 NPT. A tömítést maga a menet biztosítja, ahogy a kúpok egymásba szorulnak, de sokszor teflonszalagot vagy tömítőanyagot is raknak rá. Nagyon elterjedt az USA-ban, de nálunk ritkábban látod, mert a metrikus rendszerek dominálnak.
-
ORFS (O-Ring Face Seal)
- Ez egy modernebb szabvány, ami lapos tömítőfelületet és O-gyűrűt használ. Az ORFS különösen jó szivárgás ellen, és magas nyomáson is megbízható. Hüvelykes menettel készül (pl. 9/16-18), és főleg olyan helyeken alkalmazzák, ahol nulla szivárgást akarnak, például hidraulikus szervóknál. Hátránya, hogy az O-gyűrű idővel elhasználódhat, ezért néha cserélni kell.
Hogyan válassz megfelelő szabványt?
A szabvány kiválasztása nem csak ízlés kérdése, attól függ, milyen géped van, mire használod, és milyen nyomást kell bírnia. Íme pár tipp:
- Nézd meg a gépedet: Ha európai gyártmány (pl. német vagy olasz), valószínűleg DIN (DKOL/DKOS) vagy BSP kell. Amerikai gépekhez JIC vagy NPT passzol inkább.
- Ellenőrizd a menetet: Használj menetmérőt vagy sablont, hogy biztosan tudd, metrikus (pl. M20x1.5) vagy hüvelykes (pl. 1/2-14) a csatlakozód.
- Figyelj a nyomásra: Magas nyomású rendszerekhez (pl. 400 bar felett) JIC vagy ORFS, DKOS jobb választás lehet, mert ezek stabilabbak.
- Tömítés típusa: Van, ahol az O-gyűrű vagy alátét a lényeg (BSPP, ORFS), máshol a menet palást tömít (BSPT, NPT) Ha pedig egy belső kúpfelület tömít, akkor metrikus, vagy a 60°-os belső kúpszögű BSP lehet a megfelelő. Nézd meg, mi van kéznél, és mi illik a rendszeredhez.
Miért érdemes odafigyelni?
Ha rossz szabványú csatlakozót használsz, az egész rendszered bánhatja. Egy szivárgó tömlő vagy egy laza menet nemcsak olajvesztést okoz, hanem a géped teljesítményét is csökkentheti. Ráadásul, ha a nyomás leesik, a hidraulika nem emel, nem mozog és már is áll a munka. Az egymással nem illeszkedő menetes össze erőltetésével pedig a csatlakozót, vagy akár egy főbb alkatrészt is tönkre lehet tenni.
Összegzés
Ha bizonytalan vagy, mérd meg a menetet, nézd meg a géped papírjait, vagy kérj segítséget egy szakértőtől. A Hidro-Mobil Kft. csapata például szívesen segít, ha csatlakozót, tömlőt vagy tanácsot keresel – fordulj hozzájuk bátran!